Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ratusz w Brzegu nominowany w konkursie Zabytek Zadbany 2022.

 

 

Szanowni Państwo,

mam zaszczyt poinformować, że w tegorocznym ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego „Zabytek Zadbany” jury nominowało do nagrody głównej zabytek z województwa opolskiego. Jest nim renesansowy ratusz w Brzegu. Składam gratulacje dla władz miasta za zaangażowanie w ratowanie dziedzictwa kulturowego i wrażliwość na potrzeby zabytków oraz wielkie podziękowanie dla wykonawców za profesjonalizm prac konserwatorskich. Wyjątkowa i udana realizacja przywracająca ratuszowi walory zabytkowe została doceniona przez ogólnopolskie gremium ekspertów. Trzymamy kciuki za otrzymanie nagrody głównej! Rozstrzygnięcie konkursu „Zabytek Zadbany” oraz przyznanie nagród laureatom oraz wyróżnionym spośród nominacji nastąpi w listopadzie 2022 roku na uroczystej gali w Warszawie.

 

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 1975 r. W dniach 12-13 maja 2022 r. odbyły się obrady Jury konkursu „Zabytek Zadbany” w składzie: dr Adam Jankiewicz (przewodniczący), dr hab. Miron Urbaniak (wiceprzewodniczący), dr Katarzyna Pałubska,  dr hab. Monika Bogdanowska, dr Małgorzata Gwiazdowska, prof. dr hab. Jakub Lewicki oraz dr hab. Piotr Gerber.  Do konkursu napłynęło 100 wniosków, po ocenie formalnej do kolejnego etapu zakwalifikowało się 88 obiektów z 16 województw. Zgłoszenia oceniane są w następujących kategoriach:

Z terenu województwa opolskiego ocenę formalną przeszły:

Do nagrody głównej nominowano 20 obiektów z całego kraju, po 4 w każdej kategorii. Z województwa opolskiego został nominowany 1 zabytek w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu ” jest nim Ratusz w Brzegu, którego właścicielem jest Gmina Brzeg. Konkurs wyróżnia właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Ma na celu promocję właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania.

Lista nominowanych obiektów w konkursie Zabytek Zadbany 2022 dostępna jest TUTAJ.    

Elżbieta Molak

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Ul. Piastowska 14, 45-082 Opole

Tel. 77 4524433

 

Wersja XML